Három híd, két történelmi városrész és a kettő közt tátongó hatalmas szakadék teszi igazán különlegessé ezt a spanyol látványosságot.
Az egész látvány olyan, mintha egy J.R.R. Tolkien regényből készült díszlet lenne. A spanyolországi Ronda úgy áll az magas El Tajo szurdok tetején, mintha kettényílt volna a föld és a város közepe belezuhant volna a mélységbe.
Ronda városát még Julius Ceasar idején alapították, és változó geológiai viszonyokat sikeresen vészelte át a mai napig. A Guadalevin folyó a város közepén zúdul keresztül. A folyó pedig az idők során kivájta ezt a hatalmas kanyont, ami mostanra teljesen kettéválasztotta a két történelmi városrészt. A kanyon falai 100 méteres mélységig nyúlnak le. A mélyben lent zubog a folyó, a szakadék szélén pedig fehér spanyol házak sora épült meg.
A két városrészt 3 híd köti össze: a Római híd, az Arab híd és az Új híd. A hidak az építtetőikről kapták a nevüket, kivéve az utóbbit. Ráadásul kicsit csalóka a neve, hiszen az Új híd 1793-ban épült meg. Szóval újnak mára már nemigen mondható.
A hidak lenyűgöző hőstettet hajtanak végre: a hatalmas kőből készült oszlopaik egészen a szakadék mélyéig nyúlnak le, és díszes lépcsőkön lehet rajtuk közlekedni. Az építészeti sokszínűségük pedig remekül közvetíti Ronda városának multikulturális arculatát.
A már említett Új híd (Puente Nuevo) a leglátványosabb a három közül. Ráadásul ez a legfiatalabb és egyben a legnagyobb is. 120 méter magasan ível át a folyó felett. Az építése 42 évig tartott és 50 munkás vesztette életét az építkezés közben. A középső boltív alatt van egy terem, amit sokféle módon hasznosítottak az évszázadok során. Többek között börtönként is üzemelt. Az 1936-1939 közötti polgárháborúban pedig állítólag mindkét fél használta börtönként és kínzókamraként is ezt a helyiséget. Nem egyszer előfordult az is, hogy az ablakon dobták ki a foglyokat, akik így a mélyben lelték halálukat a kanyon hegyes szikláinak csapódva.
A kamrát egy négyszögletű termen keresztül lehet megközelíteni, ami egykoron őr házként üzemelt. Ma egy kiállítás található itt, ahol megismerhetjük a híd történetét és a felépítését is.
A híd tövében található az Arco del Cristo, egy omladozó, réges-régi városkapu, ami a 13. században épült. 2006-ban felújították az itt található poros kis ösvényt, és most már egy gyalogos barát útvonalon mászhatunk fel a hídhoz.
Ronda városa a geológiai csodáin kívül másról is híres: itt található ugyanis Spanyolország legrégebbi, kőből készült amfiteátruma, ahol bikaviadalokat rendeznek időtlen idők óta. A város lelkes támogatója ennek a sportágnak. Ennek is köszönhető hogy a város olyan fantasztikus légkörrel bír, hogy csak úgy vonzza az átlagos turistákon kívül a hírességeket is: sok időt töltött itt Ernest Hemingway és Orson Welles is.
Hogyan jussunk el ide
Ronda városa Spanyolország déli részén található, Malagától és Sevillától is nagyjából azonos távolságra. Malagáig eljuthatunk akár repülővel is, onnan pedig vonattal 2 óra, vagy autóval másfél óra alatt utazhatunk Rondáig. Ha szeretnél odautazni, akkor a jobb oldali szállás és repülőjárat keresőnk segít neked megtervezni az utadat! A tervező használata ingyenes, de ha ezen keresztül foglalsz szállást, akkor támogatod vele a weboldalt!
Tényleg olyan, mint egy filmdíszlet – rövidfilm Ronda városáról és a Puente Nuevo-ról
FONTOS: nem vagyunk szakértők, se újságírók, de még csak utazási iroda sem. Viszont emberek vagyunk, akik hibáznak néha. Ezért szeretnénk megkérni TÉGED: ha valamit rosszul tudunk, rosszul írtunk, vagy eleve butaságokat hordtunk össze, akkor jelezd nekünk az info@ittsevoltam.hu email címen, és ha elküldöd, mi a helyes megoldás, akkor mi azt javítjuk!